+36303000090 |info@lysande.hu                                  Die Wahl bewusster Frauen für strahlende Haut!

+36303000090 |info@lysande.hu                                  Die Wahl bewusster Frauen für strahlende Haut!

Blog

A SZÁRAZ BŐR - A SZÁRAZ BŐR OKAI, TÜNETEI, ÁPOLÁSA

Horváth Klára
Horváth Klára
23.01.2023 17:21
A SZÁRAZ BŐR - A SZÁRAZ BŐR OKAI, TÜNETEI, ÁPOLÁSA

A száraz bőr egy igen gyakori probléma, amely szinte mindenkinél életkortól függetlenül jelentkezhetCikkünkből megtudhatod hogyan alakul ki, milyen tényezők befolyásolják és hogyan csökkenthetők a tünetek.


 

A bőr a legnagyobb szervünk és az első védelmi vonal a baktériumok, a környezeti ártalmak és más irritáló anyagok ellen, ezért nagyon fontos, hogy megőrizzük az egészségét. Az egészséges bőr puha és rugalmas, viszont könnyen kiszárad, durva, repedezett lesz és viszket. Ez nemcsak kellemetlen, de a fertőzések kockázatát is növeli, mivel a bőrfelszínen keletkezett apró repedéseken keresztül a kórokozók könnyebben bejuthatnak a szervezetünkbe. A száraz bőr egy igen gyakori probléma, amely szinte mindenkinél életkortól függetlenül jelentkezhet.

A SZÁRAZ BŐR TÜNETEI

A száraz bőr feszül, húzódik, tapintása érdesebbé válik. Később viszketés, égő érzés, irritáció jelentkezhet. A bőr elkezdhet hámlani, berepedezni, komolyabb bőrszárazság esetén pedig a repedések vérezhetnek is. A bőr állapota a szokásos alkalmazott krémek használata ellenére sem javul, esetleg csak néhány órára enyhülnek a kellemetlen tünetek.

Az arcon jelentkező bőrszárazság kifejezetten kellemetlen, és a bőr korai öregedéséhez vezethet. Ilyen esetekben a szárazság általában az orcákon, az állkapocs, illetve a szem környékén jelentkezik, télen pedig a száj is könnyen kiszáradhat.

A testen jelentkező bőrszárazság leggyakrabban a kezeken és a lábszáron fordul elő, mert ezen a területen kevesebb faggyúmirigy található, de a test bármely pontján jelentkezhet.

MI OKOZHATJA A SZÁRAZ BŐRT?

A bőr legkülső rétege a szaruréteg, elhalt hámsejtekből és lipidekből áll. Ezek a lipidek alapvető fontosságúak a bőr egészsége szempontjából: ezek képezik a bőr védekező barrier vonalát, és megkötik a nedvességet. A lipidek hiányában a bőr szárazzá válik és feszülő érzés, érdesség alakulhat ki. 

A leggyakoribb okok, amik a bőr szárazságát okozhatják külső tényezők, mint például a száraz, hideg levegő, túl sok napozás vagy szoláriumozás, gyakori kádfürdőzés túl meleg vízben, kevés folyadékfogyasztás, helytelen bőrápolási szokás és a hatékony bőrápolás hiánya. Ha a száraz bőrt nem ápolják megfelelően, akkor a szárazság súlyosabbra fordulhat és negatív hatásai lehetnek a bőr belsőbb rétegeire. 

Ezeken kívül a genetika is állhat a háttérben, hiszen néha örököljük a bőrszárazságot. Életkorunk előrehaladtával a bőr veszít a nedvességtartalmából, kevesebb vizet tud megkötni, és a verejtékmirigyek kevesebb izzadságot termelnek. Ezek mind bőrszárazsághoz vezetnek.

Bőrünk állapota bizonyos mértékben összefügg a szellemi állapotunkkal. A túlzott stressz gyengíti az immunrendszert, károsítja a bőr védekező mechanizmusait, ami így sokkal több nedvességet veszít.

Szerencsére legtöbbször a száraz bőr a környezeti tényezők eredményeként alakul ki, és teljes egészében vagy részben kezelhető, azonban bizonyos betegségek is jelentősen megváltoztathatják a bőr működését és megjelenését.

MILYEN BETEGSÉGEKRE UTALHAT A SZÁRAZ BŐR?

A csecsemőkorban megjelenő bőrszárazság hátterében a bőr barrier funkciójának veleszületett károsodása állhat. Ilyen például a halbőrbetegség, más néven ichthyosis vagy az atopiás dermatitis. Előbbinél a bőr lemezesen hámlik, utóbbi esetén pedig finom hámlás észlelhető.

A felnőttkorban jelentkező bőrszárazság hátterében állhat:

  • Pajzsmirigy alulműködése, cukorbetegség, de a vesebetegség és májbetegségek is okozhatnak bőrszárazságot. Utóbbiak esetében a kínzó viszketés is gyakori velejáró tünet.
  • Egyes daganatos betegségek (pl. leukémia, limfóma).
  • Foltokban okoz száraz, hámló bőrterületeket a pikkelysömör, az ekcéma, a gombás bőrfertőzés, az ún. rózsahámlás (pityriasis rosea) is, melyek speciális bőrgyógyászati szakellátást igényelnek.
  • Néhány gyógyszer, melyet például pattanások kezelésére, allergiára, vérnyomás- vagy vérzsírcsökkentésre alkalmaznak, szintén hozzájárulhatnak a bőr kiszáradásához.
  • Egyes vitaminoknak és ásványi anyagoknak a hiánya is okozhat bőrszárazságot, melyek közül a B-vitaminok és vas a legfontosabbak, melyek pótlására a táplálkozással vagy B-vitamin és vaskészítmények szedésével hangsúlyt kell fektetnünk.

A SZÁRAZ BŐR ÁPOLÁSA

Amennyiben komolyabb kiváltó ok nincs a panaszok mögött, a legtöbb esetben a száraz bőr tünetei jól kezelhetők rendszeresen alkalmazott természetes összetevőket tartalmazó hidratáló krémekkel.

ARCÁPOLÁS SZÁRAZ BŐR ESETÉN

Az arc gyengéd tisztítása különösen fontos, mert a nem megfelelő termékek használata fokozhatja a bőrszárazságot, ami a halvány és mélyebb ráncok korai kialakulását eredményezheti. Használjunk hatékony, de gyengéd tisztító összetevőket tartalmazó natúr arctisztítókat, hogy a bőr lipidjei ne károsodjanak. A legjobb, ha tartalmaznak természetes hidratáló összetevőket, mint az urea, nátrium PCA vagy a száraz bőr enyhítésére szolgáló omega-6 zsírsav tartalmú növényi olajokat és vajakat.

Kerüljük a szárító szappanok használatát, káros anyagokkal teli, szintetikus illatanyagokat és színezékeket, tartósítószereket, valamint alkoholt tartalmazó kozmetikumok használatát.

Amennyiben a sminket is el kell távolítanunk, akkor erre a célra olajos termékeket használjunk. Száraz bőrre a jojoba- és a mandulaolaj a legjobb választás.

A rendszeres bőrradírozás nagyon fontos módja a száraz, hámló bőr eltávolításának, így hetente egyszer bőrradírral kíméletesen távolítsuk el az elhalt hámsejteket a bőr felszínéről. Ez előkészíti a bőrt a további hidratálásra, mivel így könnyebben beszívódnak a hatóanyagok.  Azonban nem szabad túlzásba vinni. A túl gyakori hámlasztás felboríthatja bőrünk természetes olajtartalmának egyensúlyát és erősen dehidratál. Lehetőleg olyan finom szemcséjű bőrradírt válasszunk, ami nem okoz mikrosérüléseket, amik akár a fertőzések melegágyaivá válhatnak. A kettős hatású LYSANDE® HIBISZKUSZ ARCRADÍR allantoin, olajbogyómag őrlemény és hibiszkusz AHA tartalmának köszönhetően gyengéd mechanikus radírozást és mikrohámlasztást biztosít.

A tonizálás száraz bőr esetén is fontos. A LYSANDE® HIALURON TONIK aloe vera, zöld tea, nátrium PCA, hialuronsav, niacinamid, gluconolakton és panthenol tartalma helyreállítja a bőr pH-egyensúlyát a tisztítás után, összehúzza a pórusokat így tökéletes alapot nyújt a további eredményes hatóanyag-bevitelhez az arcápolási rutin során és emellett aktív összetevőkkel látja el az arcbőrt.

A tonizálás után következhet a hidratálás. Szár bőr esetén nagyon fontos a bőr naponta legalább két alkalommal történő hidratálása. A LYSANDE® HIALURON GÉL és LYSANDE® HIALURON ARCKRÉM pótolják a hiányzó természetes hidratáló faktorokat, mint az urea, hialuronsav, nátrium PCA, ceramid, amik segítenek a nedvességet a bőr felsőbb rétegeiben tartani. Természetes, a bőrben is jelenlévő összetevők lévén nem allergén hatóanyagok, melyet a nagyon száraz bőrrel rendelkezők bőre is képes jól tolerálni. A különleges organikus növényi olajok és vaj keveréke, mint a Kamélia, Málnamag és a Murumuru vaj segítenek a lipidréteg helyreállításában és így csökkentik a nedvességvesztést. Fontosabb hatóanyagaik közé tartozik még az aloe vera gél, niacinamid, SYN-COLL® peptid, melyek segítik megelőzni a bőröregedést és a ráncok megjelenését. Panthenol és E-vitamin tartalmuk fokozzák a sejtmegújulást és antioxidáns hatással is rendelkeznek.

TESTÁPOLÁS SZÁRAZ BŐR ESETÉN

Az első lépés annak érdekében, hogy a bőr hidratált legyen, hogy kerülni kell a hosszú, forró zuhanyozást vagy fürdést, amely a bőr védekező funkciójához szükséges lipid réteget megbontja. Ehelyett válasszunk inkább rövidebb zuhanyozást langyos vízzel.

Zuhanyozás után finoman itassuk fel a vizet a bőrünkről, töröljük meg finom, puha törölközővel, de némi nedvességet hagyjunk a bőrön. Azonnal vigyük fel a bőrre a hidratáló testápolót, hogy így segítsük a bőr felszínén maradt víz bezárását a felületi sejtekbe. Nagyon fontos a rendszeres hidratáló testápolók használata. Erre a célra alkalmas a LYSANDE® HIALURON TESTÁPOLÓ, mely pótolja a hiányzó természetes hidratáló faktorokat, mint az urea, hialuronsav, nátrium PCA, amik segítenek a nedvességet a bőr felsőbb rétegeiben tartani. Természetes, a bőrben is jelenlévő összetevők lévén nem allergén hatóanyagok, melyet a nagyon száraz bőrrel rendelkezők bőre is képes jól tolerálni. A különleges organikus növényi olajok és vaj keveréke, mint a Babassu, Olíva és a Mangóvaj segítenek a lipidréteg helyreállításában és így csökkentik a nedvességvesztést. Fontosabb hatóanyagai közé tartozik még az aloe vera gél, niacinamid, panthenol és E-vitamin, melyek különösen antioxidáns hatásúak, védenek a szabad gyökökkel szemben, serkentik a lipidtermelést és ezáltal erősítik a természetes bőrvédőgátat is.

 

A bőr jó állapotáért és hidratáltságáért sokat tehetünk a megfelelő folyadék fogyasztással és táplálkozással is. A B-vitaminok, az A-, E- és C-vitamin fontosak az egészséges és hidratált bőrhöz, csakúgy, mint a kalcium, a cink és az antioxidánsok.

Amennyiben ezek az egyszerű módszerek hatástalanok, esetleg bőrgyulladás, fertőzés, seb alakul ki a bőrön, egyéb kísérő tünetek jelentkeznek, foltokban alakulnak ki száraz, hámló bőrterületek, illetve, ha a viszketés az alvást is zavarja, akkor mindenképp ajánlott egy bőrgyógyász szakorvos felkeresése.

 

Személyre szabott ingyenes telefonos konzultációnk során tartalmas tanácsokkal látunk el az otthoni bőrápolási rutinod kialakításához és a saját bőrödnek szükséges hatóanyagokkal rendelkező natúrkozmetikai termékek kiválasztásához. 

Részletekért kattints: BŐRÁPOLÁSI TANÁCSADÁS