AZ IZZADÁS FŐBB OKAI ÉS KIVÁLTÓ TÉNYEZŐI
A test az izzadás segítségével szabályozza a hőmérsékletét, ezáltal megvédi a szervezetet a túlmelegedéstől. A legtöbb esetben az izzadás a meleg hőmérsékletre, a testmozgásra vagy bizonyos érzelmi helyzetekre történő reakció.
A nedvesség leginkább a hónaljakon, kezeken és arcon jelenik meg. Azonban kellemetlen lehet, amikor az izzadság jelei észrevehetővé válnak. Különösen a hónaljaknál, amikor izzadságfoltok keletkezhetnek a ruhán. Emellett az izzadási anyagcserét segítő baktérium kellemetlen szagokat is áraszthat.
A köztudattal ellentétben, az izzadságnak nincs szaga. Áttetsző, szagtalan folyadék, ami főleg vízből, ásványi sókból, fehérjékből és olajokból áll. Azt a szagot, amit mi „testszagnak" hívunk, a baktériumok okozzák.
AZ IZZADSÁG TÍPUSAI
Testünkben kétféle verejtékmirigy található: ekrin és apokrin.
Az ekrin mirigyek a test teljes felületén megtalálhatóak, legsűrűbben a tenyér, a talp és a homlok területén. Ezek az izzadságmirigyek felelősek a testhőmérséklet szabályozásáért. Az ekrin által kibocsájtott izzadság általában színtelen és szagtalan, vízszerű, közvetlenül a bőr felszínére ürül. 90%- vizet, illetve ásványi sókat és némi tejsavat tartalmaz, ami savas vegyi hatást kölcsönöz. E mirigyek elsősorban stressz, sportolás, illetve a hőség hatására aktiválódnak, hiszen ez utóbbi szintén komoly fizikai megterhelés a szervezet számára, elsősorban a szív fokozott tevékenysége által.
Az apokrin mirigyek a hormonális rendszer szabályozása alatt állnak, és többek között a nemi szervek, az emlő és a hónalj területén találhatók. Ezek működése csak serdülő korban kezdődik el és fokozódik, majd időskorban jelentősen csökken. Cseppszerű váladékot termelnek, amelyeket a szőrtüszők nyílásához vezetnek ki. Ez a lúgos vegyhatású, tejszerű váladék sokszor kellemetlen szagú, ez adja az ember testszagát. Különösen erős szagú lehet a verejték, ha hosszabb ideig a bőrön marad, mert ilyenkor megindul a bőrbaktériumok általi bontása, a keletkező bomlástermékeknek pedig már kellemetlen szaguk lehet.
MILYEN TÉNYEZŐK BEFOLYÁSOLJÁK AZ IZZADÁST?
- Genetikai tényezők és öröklött hajlamok határozzák meg például a verejtékmirigyek arányát és pozícióját testünkben.
- Fizikai tevékenység, éghajlat, stressz.
- Hormonális változások, mint a pubertáskor, terhesség vagy menopauza.
- Néhány anyagcserével kapcsolatos betegség (cukorbetegség, nem megfelelően működő pajzsmirigy).
- A drogok, az alkohol, a nikotin, a kávé vagy a túl meleg, csípős és erősen fűszeres ételek.
HOGYAN KEZELJÜK AZ IZZADÁST?
A hónalj környékén való izzadás és a kellemetlen mellékhatások, mint a testszag, csökkenthetőek dezodorokkal és izzadásgátlókkal.
Hogyan működnek a dezodorok?
A dezodorok hatékonyan meggátolják a testszag kialakulását és súlyosbodását. Olyan anyagokat tartalmaznak, mint a trietil-citrát, timsó amelyek elnyelik a szagokért felelős baktériumokat vagy lelassítják azok újraképződését. A fertőtlenítőszerek csökkentik a baktériumok mennyiségét és a bőrfelszín savas pH értékének növelésével lelassítják a baktériumok növekedését. Ezeknek a hatékony anyagoknak köszönhetően csökken a testszag kialakulásának lehetősége anélkül, hogy eltömődnének a pórusok.
Azonban a dezodoroknak nincsen számottevő befolyásuk arra, hogy mennyit izzadunk. Sok deozodorban találhatunk még hozzáadott szintetikus illatanyagokat is, hogy jobban palástolják a szagokat. Más irritálóktól eltekintve, legyen az alkohol, tartósítószer vagy színezék, a szintetikus illatanyagok az egyik leggyakoribb okai annak, hogy bizonyos dezodorok néhány embernél allergiás reakciókat váltanak ki.
Így működnek az izzadásgátlók
Az összes izzadásgátló alumíniumsót tartalmaz, mint az alumínium-klorohidrát (ACH) vagy az alumínium-klorid (AC). Ezek az ekrin és apokrin verejtékmirigyekre vannak hatással; részben és visszafordíthatóan elzárják a verejtékmirigyek kivezetőnyílását, és így csökkentink az izzadság mennyiségét. A kevesebb izzadságnak köszönhetően, kisebb a nedvesség és észlelhetően kisebb a testszag.
IZZADÁSGÁTLÓ VAGY DEZODOR?
Némileg vitatott az, hogy milyen egészségügyi hatása van az alumíniumsóknak az izzadásgátlókban. Számos vizsgálat szerint nincs bizonyított összefüggés az alumíniumsó tartalmú izzadásgátlók miatt felhalmozódó méreganyagok, és a mellrák, az Alzheimer-kór vagy akár a depresszió kialakulása között – legalább ugyanennyi szerint van.
Mivel az alumínium igen elterjedt a környezetünkben, ezért mindennapi életünkben szinte lehetetlen kiküszöbölni. De bizonyos mértékben a testünkben felgyülemlő alumínium mennyiség szabályozásának a lehetősége tőlünk függ. Nap mint nap felvesszük az anyagot az ívóvízből, ételeinkkel, gyógyszereinkkel, tárgyakkal (csomagolások, edények) vagy épp a kozmetikumainkkal, nem szándékosan ugyan, de figyelmen kívül hagyva annak egészségre gyakorolt lehetséges hatásait.
Ha izzadásgátló helyett alumíniummentes natúr dezodort választunk, akkor egy óriási lépést tettünk a fenntartható szépségápolás és a fenntartható környezet irányába. A természetes összetevőkön alapuló termékek kíméletesebbek a hónalj bőréhez, használat során ápolják, védik és hidratálják azt.
Próbáld ki az alumíniummentes LYSANDE® NATÚR DEZODORT, mely trietil-citrátot és timsót tartalmaz antibakteriális hatású összetevőkként. A két összetevő hatékonyan gátolja a testszag kialakulását. Emellett panthenol és bio aloe vera tartalmával ápolja és nyugtatja az érzékeny bőrt. A különösen bőrbarát hatóanyagok segítenek természetes módon mérsékelni a verejtékezést, miközben nem tömítik el a pórusokat és ragacsos érzetet sem hagynak maguk után. Borotválás, epilálás után is alkalmazható.
A LYSANDE® natúrkozmetikai termékek nem tartalmaznak vízben oldódó alumíniumvegyületeket, azonban a natúr dezodorba használunk egy ásványi eredetű dezodoráló hatóanyagot, a természetben előforduló timsót, amelynek INCI neve " potassium alum " vagy más néven alumínium-kálium-szulfát, kálium-alumínium-timsó.
Az alumínium egy fém, a timsó pedig egy természetes vegyület, amely kőbányákból vagy felszíni ásványlelőhelyekről származik. Összehúzó, nyugtató, vérzéscsillapító, fertőtlenítő és dezodoráló tulajdonságairól ismert. Hipoallergén, illatmentes, nem tömíti el a pórusokat és nem hagy nyomot a ruhákon.
Natúr dezodorunkat azért fejlesztettük ki, hogy mindenki bátran, káros hatóanyagok nélkül használhasson természetes alapú dezodort.
Ez az írásunk is érdekes lehet:
Miért nem elegendő arckrémet használni? Miért fontos előtte a megfelelő tisztítás?